Extrémní nárůst nových hypoték: Za vším stojí ČNB
Úvěry na bydlení patří mezi nejoblíbenější vůbec. Není se čemu divit, protože hypotéky lidé zkrátka potřebují. Jen málokdo si naspoří vlastními silami na své bydlení. Z dlouhodobějšího hlediska se jedná o půjčky, které svými charakteristikami uspokojí i velmi náročné žadatele. Uvažujete aktuálně i vy, že byste si hypotéku u některého z poskytovatelů vzali také? Je v podstatě nejvyšší čas, jelikož Česká národní banka si pomalu začíná prosazovat svou a v blízké budoucnosti vyjde úprava zákona, jež jí dá velké kontrolní pravomoci. Nač se ČNB zaměří? To si prozradíme v následujících řádcích.
LTV jako základní marker
Jedním z hlavních ukazatelů kvality konkrétního poskytovatele hypotéky bude LTV. Loan to value, což anglický ekvivalent zmiňované zkratky, vyjadřuje poměrně mezi celkovou výší hypotéky a aktuální hodnotou, již daná nemovitost má. Zapomínat nemůžeme ani na druhou zkratku, kterou je DTI. Debt to income značí celkový objem dlužné částky daného člověka. Případně se také může jednat o dluhy vztahující se k právnickým osobám, tedy soukromým společnostem. Po novém mohou žadatelé zapomenout na 100% hypotéky. Ty se zkrátka a jednoduše stanou minulostí.
ČNB si rozhodne sama
Je to právě Česká národní banka, která chce mít kontrolu nad poskytovateli hypotečních úvěrů. Jednoduše ovlivní to, zdali daný poskytovatel bude, nebo naopak nebude moci hypotéku žadatelům poskytnout v nabízené podobě. Zkoumat bude ČNB mimo jiné také další faktor DSTI, tedy debt service-to-income. Ověří si prostě, jestli žadatelé nemají příliš velké dluhy, které nepokryjí svými vlastními příjmy.
ČNB vydala doporučení
Určitě nebude od věci řídit se doporučeními, která ČNB vydala. Není jich mnoho a v podstatě ještě nemají právní platnost. I tak lze ale hovořit o tom, že byste měli brát potaz hlavně doporučení zamezující vydávání 100% hypoték.