Kdy refinancování úvěrů nepomůže

Refinancování se dnes veřejnosti prezentuje jako snadná cesta z dluhové pasti. Ano, skutečně vám může pomoci se dostat ze špatné finanční situace, nicméně nespoléhejte na to. Sloučení půjček totiž není vhodné pro každého a za všech okolností. Jde o velice specifický finanční produkt, jehož podmínky se liší případ od případu. Kdy vám tedy refinancování úvěrů pomůže, a kdy ne?

Co když jste v registru dlužníků?

Pokud chcete využít možnosti sloučení půjček, pak je vysoce pravděpodobné, že jste zapsáni v jednom z evropských registrů dlužníků. Pro sjednání konsolidace je podstatné, jaké informace jsou o vás v registru uvedeny. Neměli jste doposud problémy se splácením? Pak vaše šance na refinancování rostou. Vaše splátky se zpozdily, ale byli jste schopni tuto situaci zvládnout? Stále můžete sloučení půjček pravděpodobně provést.

Velice špatně se na vás ale banka bude dívat, pokud ji nebudete schopni přesvědčit, že z vašeho současného příjmu pokryjete splátky nového úvěru. A nepřihlíží se jen k výši mzdy. Jde i o to, jaké jsou vaše výdaje. Každá seriózní finanční instituce si vás bude chtít prověřit tak důkladně, jak to jen půjde. Nedivte se tedy, pokud bude banka chtít vědět i podrobnosti o vašem nájmu nebo kolik měsíčně utratíte za dojíždění do práce. Zjišťování těchto informací je známkou profesionality.

Podmínky stávajících úvěrů

Je pochopitelné, že refinancování půjček budete chtít využít především v případě, že jste si sjednali nevýhodné úvěry. Bohužel však často takové finanční produkty nejsou problematické jen výší splátek a celkové částky, kterou přeplatíte. Ve smlouvách totiž může být zakotveno ustanovení o nemožnosti předčasného splacení půjčky. Refinancování takového úvěru bude pochopitelně velice obtížné, ne-li dokonce nemožné, neboť závisí na vyjednávacích schopnostech vaší banky, u které sloučení úvěrů chcete provést, a na dobré vůli vašeho stávajícího věřitele.