Samoživitelky na mateřské dovolené se bohužel snadno dostanou do osidel dluhové pasti

Půjčky jsou ošemetná věc hlavně pro lidi s nízkými příjmy. Ať už vychováváte dítě v páru nebo jste na ně sama, platí, že rozpočet bude přeci jen skromnější. Pak samozřejmě platí, že úvěr by se měl dobře promyslet, pokud se k němu už vůbec přistoupí. Základním předpokladem pro každou půjčku totiž je, aby ji bylo z čeho splácet a zde nic podobného splněno není. Příjmy jsou totiž opravdu velmi skromné.

Nebankovní společnosti mají svůj kodex, v tomto případě často ani nepůjčí

Pro některé nebankovní poskytovatele jsou takzvané půjčky na mateřské dokonce tabu. Jiní jsou v této otázce hodně zdrženliví. V moderní době se už musí dokládat trvalý příjem. Tím sice peněžitá podpora v mateřství od státu de facto je, ale každý si jistě snadno spočítá, že splácet půjčku z oněch pár tisíc měsíčně je skoro nemožné. A to platí pro všechny věkové kategorie. Půjčku, pokud je potřeba, by si proto měl vzít raději partner, kterému bude přiznána tím spíš, má-li stálý příjem v určité výši. Nezáleží na tom, jestli je OSVČ nebo zaměstnanec, v každém případě dosáhne na úvěr o něco snáze.

Když už vybíráte, mějte na paměti, že každé procento hraje důležitou roli

Půjčka je vlastně složitá věc, alespoň pokud jde o čísla. Když už je ale potřeba, měli byste se dívat na její hlavní ukazatele, a nikoliv na to, jak skvělý je ten či onen reklamní slogan. Bylo by totiž holým nesmyslem vybírat právě podle toho. Na co bychom se tedy měli zaměřit? Jaké věci tu rozhodně nenechat stranou?

  • Úroková sazba. Jistě, i RPSN je veledůležité, ale i proto, že musíte tyto dvě cifry porovnat. Výraznější rozdíl poukazuje na skryté poplatky s půjčkou spojené – ty určitě nechcete, že?
  • Možnosti doplňkových služeb. Je možné si za malý poplatek odložit splatnost půjčky o týden? Třeba to zní úsměvně, ale jinou variantou je zamotání se do dluhové pasti, tak pozor!
  • Pověst poskytovatele. Když od někoho chcete peníze s tím, že je bude třeba splácet i s úroky, prohlédněte si, s kým vlastně jednáte. Má poskytovatel českou adresu a spokojené klienty?

V každém případě však platí, pokud na mateřské potřebujete nutnou hotovost, raději se obraťte na rodinu. Půjčku jen ve skutečně nejnutnějších případech, kdy už jsou vyčerpány všechny další možnosti…

Mohlo by se vám líbit...